Як стати айтівцем? Плюси та мінуси професії

Як стати айтівцем? Плюси та мінуси професії

У всі часи були професії, що приносили багато грошей та на перший погляд здавалися ідеальними. Люди, які відмінно володіють специфічними навичками – найбажаніші спеціалісти, вони без проблем знаходять роботу і якнайкраще влаштовують своє життя. Сьогодні такими спеціалістами можна вважати айтівців. Ця професія буквально огорнута ареалом грошовитості. Люди, що працюють в IT, можуть собі дозволити більше, ніж середньостатистичний працівник на ринку, вони мають стабільну роботу і дохід, незважаючи на різноманітні фактори у сучасному світі. І все тому, що інформаційні технології продовжують стрімко розвиватись. Але чи дійсно все так просто насправді і чи правильно люди, далекі від IT, уявляють собі цю роботу?

Ти ж програміст, можеш полагодити ноутбук?

Як стати айтівцем? Плюси та мінуси професії

Побутує помилкова думка, що програміст – це людина яка ремонтує комп’ютерну техніку – від ПК і до ноутбуків. Однак, це зовсім не так, адже зазвичай по ремонт техніки айтівці теж звертаються до певних фахівців, а саме – комп’ютерних майстрів. Писати код для роботи ноутбука і ремонтувати його деталі – дещо різні речі.

Найпростіше визначення професії програміста – це людина, яка створює програми для ПК. Це дуже стисле формулювання і фактично, воно не відображає повну суть професії. Правильніше буде дати таке визначення: програміст – це спеціаліст, який розробляє алгоритм комп’ютерної програми з використанням мов програмування. Їх сьогодні понад 100, для того, щоб айтівця можна було вважати кваліфікованим, він повинен володіти як мінімум 2-4.

Але й це визначення не повною мірою розкриває роботу, яку виконує розробник. Варто розрізняти наступні поняття: IT-фахівець та, власне, програміст. Перша категорія репрезентує понад 50 професій – від дизайнерів і до спеціалістів зі створення сайтів. А от програміст – це більш вузьке поняття, адже цей фахівець працює саме з кодом, причому часто розробляє програми не лише для комп’ютерів. Виокремлюють 3 умовні категорії залежно від виду діяльності:

 • Прикладні програмісти. Пишуть програми, ігри, додатки для комп’ютерів, смартфонів та інших пристроїв.
 • Системні програмісти. Створюють операційні системи.
 • Веб-програмісти. Розробляють сайти та програми, що підтримують роботу сайтів.

Програміст – це професія, що має колосальний попит на ринку праці, але для того, щоб мати роботу, необхідно постійно розвиватись та вдосконалюватись, незалежно від напрямку IT-спеціалізації.

Бути айтівцем – плюси та мінуси

Як стати айтівцем? Плюси та мінуси професії

Програмування – досить приваблива перспектива як для молоді, так і для людей, які  бажають змінити напрямок діяльності, з набором певних навичок, або без них. У професії айтівця чимало переваг:

 • Висока оплата праці. Це один з основних аргументів для більшості. Дійсно, програміст, який володіє відмінними професійними якостями, матиме значно вищий дохід, порівняно з середньостатистичною заробітною платою на ринку.
 • Гнучкий графік. Багато айтівців можуть працювати з дому чи в зручний для себе час. Головна ціль – виконати поставлене завдання і вкластись у терміни. Коли та як це буде відбуватись –  не важливо.
 • Престижність – будемо чесними, навіть програмісти з середніми навичками цілком можуть зараховувати себе у добірну когорту працівників, адже вони майже гарантовано будуть працевлаштовані та отримуватимуть достойну оплату.
 • Перспективи. Зростання рівня навичок автоматично веде за собою підвищення кваліфікації та дає шанс претендувати на більш високі посади. Простір для цього практично необмежений.
 • Айтівець – професія майбутнього, адже вже зараз «розумні» чи, правильніше сказати, запрограмовані речі – це наше звичне існування. І цілком зрозуміло, що надалі ця галузь буде тільки розвиватися.

Як не дивно, але й недоліків вистачає – не все так безхмарно, як може здатися на перший погляд. Перше – це високі вимоги. Компанії не поспішають брати на роботу новачків з мінімальним досвідом, принаймні зарплати їм пропонують далеко не такі, як хотілося б їм самим. Працювати задля результату потрібно досить довго, тижнями, а іноді й місяцями, а це виснажує. Ще один нюанс – постійне навчання. Програмування це не та професія, яку достатньо один раз опанувати і вона буде актуальною багато років. Курси, нові мови, професійний та саморозвиток – це все можливості бути кваліфікованим спеціалістом і йти в ногу з часом.

Суттєвим недоліком є проблеми з фізичним та психологічним здоров’ям. По-перше, ця професія передбачає тривале знаходження в сидячому положенні за комп’ютером. Це призводить до розвитку різних хронічних хвороб, дефіциту вітаміну D, проблеми із надмірною вагою тощо. По-друге, проблеми з ментальним здоров’ям. Дедлайни, які давлять і підганяють, спричиняють нервозність, роздратування, а іноді й депресію. Початківці часто не отримують тих захмарних зарплат, про які мріяли, розчаровуються та йдуть із професії.

Хочу стати програмістом! Як це зробити?

Як стати айтівцем? Плюси та мінуси професії

Навіть з урахуванням усіх недоліків, переваги все ж більш спокусливі, тому кількість програмістів та людей, які хочуть освоїти цю професію, невпинно зростає. Насправді це той випадок, коли успіх лише у ваших руках. Щоб освоїти одну з топових професій сьогодення, не обов’язково йти до університету по другу чи третю освіту. Проходити дорогі курси також не обов’язково.

Чимало навичок можна набути самостійно. Для цього існує безліч безкоштовних матеріалів у інтернеті. Щоб освоїти професію, необхідно володіти наступними навичками:

 • Англійська мова – без неї в програмуванні буде досить складно розбиратися. Якщо спочатку можна буде обходитись перекладачем у інтернеті, з часом цього вже може бути мало, тому заздалегідь потурбуйтесь про свій рівень англійської мови. До того ж це важливий хард скіл, який стане у пригоді при проходженні співбесід у закордонних компаніях.
 • Мови програмування. Починайте з азів і поступово переходьте до складних. Враховуйте, що потрібно розвиватись у попитних напрямках. На сьогодні це мови програмування С++, Java, PHP, Python, Swift. Щоб мати вищі шанси на працевлаштування, варто володіти всіма.
 • Практика. Без практичних навичок отримати роботу не вийде. В цьому випадку доведеться пожертвувати престижністю та величезними зарплатами, щоб напрацювати собі портфоліо.
 • Самодисципліна. Вона дуже важлива, адже клієнти/роботодавці хочуть отримати результати в чітко зазначені терміни. Їх порушення є неприйнятним.

Розвиток для програміста початківця – це ще й залізна мотивація та чітке слідування поставленим цілям. Будьте готові, що легко та швидко увійти в професію не вийде. Потрібно ретельно над цим працювати.

Висновки

Лише на перший погляд професія айтівця дуже легка та проста. У чому ж там складність – сидиш за комп’ютером і працюєш. Ні, все значно глибше, і тільки ті, хто готовий у це зануритись повністю та має достатньо бажання та мотивації, досягають чудових результатів.

Rating: 5.00/5. From 1 vote.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.