“Кейс Tornado Cash здасться квіточками”: експерти дали прогноз для біткоїн-міксерів

Посилення риторики влади США щодо криптовалютних міксерів потенційно загрожує кримінальними справами їх розробникам, але навряд чи здатне на практиці вирішити проблему фінансування тероризму. Про це заявили опитані ForkLog експерти.

“Розробники по тюрмах, ПЗ під забороною”

CCO HAPI Марк Лецюк вважає, що тільки введенням обов’язкової звітності за операціями регулятори не обмежаться. За його словами, ймовірні способи тиску на сервіси мікшування можна спрогнозувати за аналогією з кейсом Tornado Cash:

“Можна ловити розробників по всьому світу і саджати їх у в’язницю, можна оголошувати ПЗ шкідливим і навіть домагатися видалення його коду з GitHub”.

При цьому Лецюк нагадав, що за Tornado Cash свого часу заступилася криптоспільнота, пояснюючи це захистом децентралізації та приватності. Однак у разі боротьби з фінансуванням тероризму влада, очевидно, не піде на компроміс і вдасться до більш жорстких методів.

“Якщо саме мікшування криптовалют оголосять поза законом, усіх публічних розробників почнуть саджати до в’язниці до з’ясування, почнуться довгі судові процеси на знос. Більшість непублічних розробників теж можна деанонімізувати і дістати”, – переконаний Лецюк.

Незважаючи на те, що міксери децентралізовані, їм можуть відключити вебінтерфейс і взаємодія з ними буде можлива тільки через смартконтракт. Це потребуватиме певних скілів від звичайних користувачів, але хакерам не завадить, вважає експерт.

Крім того, перебуваючи під арештом, розробники не зможуть оновлювати код і вносити апдейти в ПЗ. А при видаленні відкритого коду міксера з GitHub ніхто не зможе створювати форки або робити щось нове на його основі.

На думку Лецюка, значну роль в очорненні сервісів мікшування зіграють гіганти криптовалютної AML-індустрії: Elliptic, Chainalysis, TRM Labs, Ciphertrace та інші.

Надані ними дані про обсяг злочинних криптовалютних транзакцій на міксерах неможливо перевірити незалежно – у кожної компанії своя методика аналізу, свої кластери і закритий вихідний код інструментів.

Таким чином представникам міксерів доведеться в приватному порядку через суд доводити, що їхні сервіси створені для приватності, а не для шахрайства.

“[Натлі цього] те, що було з Tornado Cash, здасться квіточками”, – вважає експерт.

Як контролюватимуть операції?

Лецюк припускає, що влада США просуватиме впровадження AML-перевірки користувацьких адрес перед проведенням операції мікшування.

“Гаманець проходить risk score через умовний Chainalysis і, якщо він не пов’язаний із відмиванням коштів або сумнівними сервісами, його пропускають у міксер. На виході ця адреса вже буде замікшована”, – пояснив експерт.

Цей захід торкнеться користувачів із будь-якої юрисдикції та більшості розробників, оскільки останні воліють хостити серверну частину міксерів у цивілізованих країнах, наприклад, Ірландії.

“Та й самі вони зазвичай люблять проводити час де-небудь у цивілізованих країнах. Тих же розробників Tornado Cash ловили в Нідерландах і США. Вони не ховалися в Африці, Венесуелі чи Камбоджі”, – додав Лецюк.

Загалом він вважає, що коли справа стосується політики, уже не йдеться про зручність користувачів і дотримання принципів децентралізації.

Чи буде ефект?

Захід може здатися корисним у боротьбі з фінансуванням тероризму на папері, але на практиці не розв’яже проблему, вважає засновник і CEO сервісу BitOK Дмитро Мачихін:

“Криптоміксери завжди знайдуть способи маскувати свої адреси і уникати надання звітності. Інакше який у них сенс, якщо за ними буде контроль”.

Не чекає експерт і значних наслідків для користувачів.

“Безумовно, якісь майданчики почнуть обережніше ставитися до криптоміксерів і, можливо, навіть блокуватимуть користувачів, але здебільшого це нічого не змінить”, – вважає Мачихін.

За його словами, деякі сервіси вже замислюються про послугу демікшування, але поки що вони перебувають на стадії розробки.

“Для подібної реалізації необхідна наявність організації, яка б подавала звіти. Крім того, у своїй практиці ми не зустрічали жодного міксера, який був би десь зареєстрований”, – пояснив CEO BitOK.

Нагадаємо, за останні два роки ізраїльська влада конфіскувала мільйони шекелів на крипторахунках, які вона підозрювала у зв’язках із ХАМАС та іншими воєнізованими організаціями на Близькому Сході.

Згідно з The Wall Street Journal, палестинські бойовики отримали щонайменше $134 млн у криптовалютах.

Через стурбованість використанням цифрових валют кіберзлочинцями і терористами FinCEN планує оголосити криптовалютні міксери “центрами відмивання грошей”, які загрожують національній безпеці.

Ця форма санкції вимагатиме від сервісів спеціальної звітності за будь-якими фінансовими операціями.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.